Zvýšení rodičovského příspěvku na 300 000 Kč

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která přináší zejména zvýšení rodičovského příspěvku o 80.000,- Kč (text novely je k dispozici zde ). Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně pečuje o dítě, bude mít od 1.1.2020 nárok na rodičovský příspěvek v celkové výši 300.000,- Kč. Nárok na zvýšení rodičovského příspěvku se netýká rodičů dětí, kteří již rodičovský příspěvek k 1.1.2020 v celé výši vyčerpali.

Měsíční výši rodičovského příspěvku určuje rodič. Maximální částka rodičovského příspěvku, kterou je oprávněn rodič čerpat, se určí dle předchozích příjmů rodiče (až do výše 70% třicetinásobku denního vyměřovacího základu, který se určuje jako denní vyměřovací základ pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění). Pokud rodič z nějakého důvodu nedoloží předchozí příjmy, bude od 1.1.2020 maximální hranice čerpání stanovená na 10.000,- Kč měsíčně.

Současně dojde k navýšení počtu hodin, po které lze umístit dítě do 2 let věku v předškolní péči (jesle nebo dětské skupiny) a nepřijít o rodičovský příspěvek, a to ze 46 na 92 hodin.

Doba čerpání zůstane nezměněna. Rodičovský příspěvek budou rodiče oprávněni pobírat až do vyčerpání celkové částky rodičovského příspěvku, anebo měsíce, ve kterém dítě dosáhne věku 4 let.

Více se o chystaných změnách v rodičovském příspěvku dozvíte zde.

Novela je zákona o státní sociální podpoře nyní čeká na schválení Senátu ČR (možno sledovat zde). Je proto možné, že před účinností dozná určitých změn.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu

Další novinky