Usnadnění přechodu mezi mobilními operátory

Drahé volání a málo mobilních dat? Čechům, kteří tento problém pravidelně řeší, nyní možná svítá na lepší časy. Legislativním procesem totiž zdárně prošla novela zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiné snižuje nebo úplně ruší pokutu při předčasném ukončení závazku u poskytovatelů telefonních služeb (mobilních operátorů). Umožní tedy větší a snadnější konkurenci mezi mobilními operátory, čímž v důsledku bude tlačit na snížení cen za jimi poskytované služby.

Od 1. dubna 2020, kdy nastává účinnost novely, již nebude při odchodu nebo změně operátora hrozit 20% pokuta ze součtu zbývajících měsíčních plateb vašeho tarifu. Tato se snižuje na 5%, a to pouze v prvních třech měsících úvazku, poté bude zrušení zcela bez sankce. S tím souvisí i rychlejší převedení telefonního čísla mezi poskytovateli mobilních služeb, konkrétně z dnes možných deseti dnů na pouhé dva, a to bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora.

V praxi bude stačit zajít na pobočku operátora, nabízejícího pro vás zajímavější službu, než tu, co již používáte, požádat ho o převedení svého telefonního čísla a uvést identifikační údaje. Nový operátor se o vše postará za vás a do dvou dnů budete volat přes jeho síť.

Novela též počítá se vznikem kalkulátoru provozovaného Českým telekomunikačním úřadem, díky němuž bude možné nezávisle porovnat ceny a kvalitu služeb poskytovaných jednotlivými mobilními operátory.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu

Další novinky