Zdražení poplatku za návrh na vklad u katastrálního úřadu

Katastrální úřad

Plánujete darovat či prodat nemovitost? Doporučuji, abyste tak učinili do konce roku 2019, neboť je pravděpodobné, že od 1.1.2020 bude převod vlastnického práva k nemovitosti o tisíc korun dražší.

Vláda v červnu letošního roku navrhla změnu zákona o správních poplatcích, která mimo jiné počítá se zvýšením správního poplatku za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí (zkráceně jen „návrh na vklad“) z 1.000,- Kč na 2.000,- Kč. Novela má být účinná od 1.1.2020. Poslanci návrh zákona projednávali pod tiskem č. 509/0, který je v současnosti ve třetím čtení a jeho projednávání bylo přerušeno do 6.11.2019. Schválení novely zákona poslaneckou sněmovnou lze čekat počátkem listopadu 2019. Následně poputuje schválené znění novely zákona do senátu a k podpisu prezidenta republiky. Vzhledem k zákonným lhůtám očekávám, že státní orgány stihnou návrh zákona odhlasovat ještě v roce 2019. Od roku 2020 lze proto očekávat vyšší náklady při převádění nemovitostí.

Správné vyplnění návrhu na vklad je jednou z podmínek pro úspěch při převodu nemovitostí. Pokud uděláte při vyplňování návrhu na vklad chybu, budete nuceni podat návrh na vklad znovu. Při dalším podání návrhu na vklad opět zaplatíte správní poplatek, nově ve výši 2.000,- Kč. Jak správně vyplnit návrh na vklad se dozvíte zde.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu

Další novinky