Novela zákona o elektronické evidenci tržeb

V pátek třináctého poslanecká sněmovna přehlasovala veto senátu a schválila dlouho diskutovanou novelu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), která s sebou přináší tzv. 3. a 4. vlnu EET. Novela zákona má nabýt účinnosti prvním dnem sedmého měsíce po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů, odhady proto mluví o účinnosti předpisu od 1. dubna nebo 1. května roku 2020.

  • Koho se novela zákona dotkne?

Obecně půjde o řemeslníky, zemědělce, zástupce výrobních činností či advokáty nebo lékaře. Seznam činností nově spadajících do EET naleznete zde.

  • Výjimky z EET

EET se nebude týkat nevidomých poplatníků, příjmů z hazardních her, telekomunikačních služeb nebo předvánočního prodeje ryb v období od 18. prosince do 24. prosince.

  • Co znamená EET v praxi?

Elektronická evidence tržeb se týká pouze hotovostních plateb. Pokud budou veškeré platby probíhat bezhotovostně, zákon o EET se na podnikatele vztahovat nebude. Cestou, jak se vyhnout nákupu elektronické poklady a každodennímu odesílání evidovaných plateb, proto může být např. pořízení bezhotovostního platebního terminálu nebo klasické vystavování faktur, které bude zákazník platit přímo na účet podnikatele.

Možnost vyhnout se EET zákon rovněž umožňuje malým podnikatelům, s hotovostními tržbami do 600 000 korun za období po sobě jdoucích 12 měsíců. Tito „malí podnikatelé“ mohou evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek.

  • Změna DPH

Novela zákona o EET s sebou přinesla i snížení DPH na nejnižší sazbu 10 % u vodného a stočného, stravovacích služeb, úklidových prací nebo domácí pečovatelské služby, opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnických služeb a v neposlední řadě u točeného piva nebo audioknih a elektronických knih.

Vzhledem k tomu, že Pirátská strana plánuje předložit schválenou novelu zákona o EET Ústavnímu soudu k přezkumu, je možné, že se do spuštění 3. a 4. vlny EET dočkáme ještě dalších změn. Pro sledování novinek v oblasti EET doporučuji internetové stránky https://www.etrzby.cz/ , spadající přímo pod Generální finanční ředitelství.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu

Další novinky