Daň z nabytí nemovitých věcí se bude platit i nadále

Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti). Senát návrh změny vložil do poslanecké novely, která od daně z nabytí osvobozuje první prodej bytů v rodinných domech. Problematičnost daně podle předkladatelů spočívá v tom, že stát svým občanům daní již jednou zdaněný příjem a jediným účelem daně je posílení příjmové stránky státního rozpočtu. Z pohledu státu jako výběrčího daně se jedná o podstatnou částku: V loňském roce stát vybral 13,6 miliard Kč, v roce 2017 to bylo o miliardu méně.

Sazby daně činí 4% a hradí ji kupující (do 1. listopadu 2016 ji hradil prodávající a kupující byl pouze ručitelem – viz náš dřívější článek ). Daň se počítá z kupní ceny nemovitosti nebo jako 75% ze směrné hodnoty nemovitosti (cena obvyklá, stanovená finančním úřadem).

Povinnost k platbě daně zahrnuje jakoukoli koupi nemovitosti, vyjma prvního převodu bytové jednotky v novostavbě a nyní i v rodinných domech. Podrobnější podmínky stanoví § 7 a násl. zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu

Další novinky